Kalender 2022 / 2021

KALENDER 2022

STARTPLATS FÖR

ONSDAGS KÖRNINGARNA

SANDBÄCKENS RASTPLATS

Thomas Svärd  0703277249
Marita Niklasson 0705386963
Owe Ekman 0732323180
Ola Ask 0705874146
Mikael Niklasson 0708690961
Roger Magnusson 0705758527
Owe Ganebäck 0706350727
Benny Pettersson 0733502805
Sten-Inge Karlsson 0708156062
Barbro Lundström 0707472401

DATUM

AKTIVITET

SAMLINGSPLATS

/ TID

ANSVARIG

RESMÅL

ÖVRIGT

JANUARI

12

KLUBBTRÄFF

LOKALEN 18.00

15

KLUBBLÖRDAG

LOKALEN 16.00

31

Medlemsavgiften skall vara betald

FEBRUARI

2

KLUBBTRÄFF

LOKALEN 18.00

5

KLUBBLÖRDAG

LOKALEN 16.00

INSTÄLLT

MARS

2

KLUBBTRÄFF

LOKALEN 18.00

5

Guidning av Fängelset
av Tomas Olsson

Lördag 5 mars 14.00

Kostnad 60 kr/person

Max 12 st


Anmälan till Raija 073-2279677

senast 1 mars

5

KLUBBLÖRDAG

LOKALEN 16.00

?

Planeringsmöte inför Taurusturen för alla funktionärer.

LOKALEN 

Alla närvarande bjuds på kaffe & smörgås

20

VANDRING

Söndagen 20 mars kl 10:30 är det vandring i vackra Igelstorps bygd, samling Suntorps kapell, mellan väg 200 och 49:an Skövde-Tibro, utmed sträckningen finns fika och grillplats, medtag egen matsäck,blir 7-8km, finns möjlighet till kortare om någon vill det, hälsningar Eva& Roger

APRIL

6

KLUBBTRÄFF

LOKALEN 18.30

9

VÅRFEST

LOKALEN 16.00

anmälan före 4:e april till

Ulla-Britt på telefon 0709962958

kostnad 100 kr

15

30

VALBORG I ASKERSUND

MAJ

1

Taurusturen 1 Maj från Sandbäckens rastplats



start mellan

10:00-11:30

Startavgift 50.-/person

4

Start

ONSDAGS

KÖRNINGARNA


SANDBÄCKEN 18.30

 Tomas Marita

Martorpsfallet


Eget fika

11

ONSDAGSKÖRNING

SANDBÄCKEN 18.30

Owe E

Beatebergs Kyrka

Eget Fika

18

ONSDAGSKÖRNING

SANDBÄCKEN 18.30

 Ola Micke

Hajstorp

Fika Finns

24

25

ONSDAGSKÖRNING

SANDBÄCKEN 18.30

 Roger Eva 

Vallebygd

Eget Fika

JUNI

1

ONSDAGSKÖRNING

SANDBÄCKEN 18.30

Benny Ove 

Södra Råda Kyrka

Eget Fika

4-6

VÅRRESAN den 4-6 juni

I år är det Gustafssons och Magnussons som ordnar VÅRRESAN 

den 4-6 juni. Vi bor på vandrarhem och allt på boendet ingår utom dryck - till ett pris per person 1 125,-.

Tillägg för enkelrum 200,-. Anmälan senast 1 mars till

 Ann-Brith mailadress torsogatan@hotmail.se  eller tfn 070-526 10 61. Swisha betalning senast 1 april.

8

ONSDAGSKÖRNING

SANDBÄCKEN 18.30

Pelle Barbro 

Jonsboda Cafe

 Eget Fika

15

ONSDAGSKÖRNING

SANDBÄCKEN 18.30

 Benny Ove 

Otterberget

Fika Finns

22

ONSDAGSKÖRNING

SANDBÄCKEN 18.30

 Pelle Barbro

Kinnekulle

Eget Fika

29

ONSDAGSKÖRNING

SANDBÄCKEN 18.30

 Benny Ove

Tåtorp Cafe

Fika Finns

JULI

AUGUSTI

3

ONSDAGSKÖRNING

SANDBÄCKEN 18.30

 Ola Micke

Odenslunda

Fika Finns

10

ONSDAGSKÖRNING

SANDBÄCKEN 18.30

 Roger & Eva

Örlen

Fika Finns

17

ONSDAGSKÖRNING

SANDBÄCKEN 18.00

Tomas Marita

Utsikstornet

Eget Fika

24

ONSDAGSKÖRNING

SANDBÄCKEN 18.00

 Ola Micke

Skogshyddan

Fika Finns

31

FRI ÅKNING

KOLMILAN

SEPTEMBER

7

ONSDAGSKÖRNING

SANDBÄCKEN 18.00

Roger & Eva

Kung Ranes Hög

Eget Fika

14

ONSDAGSKÖRNING

SANDBÄCKEN 18.00

 Pelle Barbro

Klingetorp

Eget Fika

21

ONSDAGSKÖRNING

SANDBÄCKEN 18.00

Ola Micke

Daisys

Fika Finns

28

ONSDAGSKÖRNING

SANDBÄCKEN 18.00

Tomas Marita

Götene

Fika Finns

OKTOBER

5

KLUBBTRÄFF

LOKALEN 18.00

8

KLUBBLÖRDAG

LOKALEN 16.00

NOVEMBER

2

KLUBBTRÄFF

LOKALEN 18.00

5

KLUBBLÖRDAG

LOKALEN 16.00

ÅRSMÖTE

DECEMBER

7

KLUBBTRÄFF

LOKALEN 18.00

10

KLUBBLÖRDAG

LOKALEN 16.00

31

GOTT NYTT ÅR

Fritt val

23.59-



KALENDER 2021

DATUM

AKTIVITET

SAMLINGSPLATS

/ TID

INFO

ANSVARIG

ÖVRIGT

JANUARI






8




11





31

medlems-
avgiften ska vara betald




FEBRUARI






5




8




MARS






4




7



27

Den 27 mars 13.00 fixar vi till pilarna till
Taurusturen utanför lokalen, färg och nya
stolpar finns










APRIL






1










4




4



17

APRIL

17

Årsmöte/Vårfest

hålls ute vid klubblokalen

17/4 kl 17.00

100 kr/person (enklare förtäring)

Anmälan till Ulla-Britt senast 11/4

070 996 29 58








MAJ









2

Taurusturen

Taurusturen 

Start

Sandbäckens rastplats

10:00-11:30

mål klubblokalen

50kr/person då ingår te/kaffe, utlottning av priser, försäljning av smörgås, korv och dopp, tar Swish, rundan är ca 10-12 mil. Välkomna

TACK ALLA SPONSORER TILL TAURUSTUREN 2 MAJ 2021

BILIA

STAPLES

RAMIRENT

DPA RACING MARIESTAD

VADSBOTRYCK

KORPEN 

NORLANDERS MARIESTAD

OK Q8

MC-KOMPANIET VÄRING

CEC MOTORCYKLES TIBRO

REKLAMBOLAGET MARIESTAD


TACK TILL ALLA STARTANDE

(83 ST)

å 

TACK

alla 

FUNKTIONÄRER

5

Onsdagskörning

Inställd

Vaberget

Gunnar,

Conny

Eget fika 

12

Onsdagskörning

Sandbäcken 18.30

Silverfallen


Eget fika 

19

Onsdagskörning

Sandbäcken 18.30

Tag med 20 kr till guidning.

Kvällens mål är

Åråshults Camping

Benny, Ove

Eget fika

INSTÄLLD

26

Onsdagskörning


Sandbäcken 18.30

Höjentorp

Thomas, Marita

Eget fika



















JUNI






2

Onsdagskörning

Sandbäcken 18.30

Rhodedendrondalen

Roger, Tomas

Eget fika

Vårresa 4-6/6


2 bädds Stuga 750 kr/dygn


Kan ställas in med kort varsel pga Covid 19

Anmälan till Mikael

0708690961

 Senast

den 16/5


9

Onsdagskörning

Sandbäcken 18.30

Råbäcks hamn

Ola, Mikael

Eget fika

16

Onsdagskörning

Sandbäcken 18.30

Hajstorp

Gunnar, Conny

Egen Fika 

23

Onsdagskörning

Sandbäcken 18.30

Narven

Ola, Mikael

Eget fika

30

Onsdagskörning


Skaga Stavkyrka

Benny, Ove

Eget fika

JULI







Fri Körning











AUGUSTI





4

Onsdagskörning

Sandbäcken 18.30

Örlenbadet

Roger, Tomas

Fika finns

skaraborgsrally

Grönalund

start mellan10 12

11

Onsdagskörning

Sandbäcken 18.30

Simsjön

Thomas, Marita

EGET Fika

18

Onsdagskörning

Sandbäcken 18.30

Scoter museum

inträdet 50kr.

Conny har beställt

kaffe o macka till 15 personer

ca 70kr st.

Gunnar, Conny

Gunnar, Conny

Scoter museum

inträdet 50kr.

Conny har beställt

kaffe o macka till 15 personer

ca 70kr st.

Gunnar, Conny

25

Onsdagskörning

Sandbäcken 18.00

Daisy`s kafe

Ola, Mikael

Fika finns
















SEPTEMBER






1

Onsdagskörning

Sandbäcken 18.00

Vaholms brohus

Roger, Tomas

Eget fika





8

Onsdagskörning

Sandbäcken 18.00

Vristulvens badplats

Thomas & Marita

Eget fika

14

Styrelsemöte

Lokalen 18.00

15

Onsdagskörning

Sandbäcken 18.00

Rasta Götene

Thomas, Marita

Fika finns

22

Onsdagskörning

Sandbäcken 18.00

Rattugglan

Gunnar och Conny

 Fika finns

29

Onsdagskörning

Sandbäcken 18.00

Klubblokalen

Marita och Tomas

Fika finns






OKTOBER












6

Styrelsemöte

LOKALEN 18.00










9

KLUBBLÖRDAG

LOKALEN 16.00










NOVEMBER












3

Styrelsemöte

LOKALEN 18.00








6


KLUBBLÖRDAG

 

LOKALEN 16.00



13

Årsmöte 2021 kl 18.00 Holländaren

Taurus MC bjuder in till årsmöte

13 november 18.00 på Holländaren Sedvanliga årsmötesförhandlingar Tipspromenad Lotterier Mat Dryck finns att köpa Anmälan till

Ulla-Britt 0709 962958

senast torsdag 4 november

meddela ev allergier eller överkänsligheter

Kostnad 100/person

VÄLKOMNA ÖNSKAR STYRELSEN

Ulla-Britt 0709 962958




DECEMBER












1

Styrelsemöte

LOKALEN 18.00









4

KLUBBLÖRDAG

LOKALEN 16.00